Оборудване и технологии
Бляк Сий Шелс ООД разполага с ноу-хау на технологията за производство на черноморска мида, създадена и експериментирана с помощта на научни организации и фирми. Изборът на оборудване подходящо за условията на Черно море е направен вследствие на предварително направените изследвания и проучвания на района. Използваното технологично оборудване се е наложилото в световен мащаб. В Черно море, то доказа издръжливостта и качествата си и е в пълен синхрон с европейските изисквания, стандарти и директиви за качество и чистота на произвежданата продукцията.
От ляво надясно: Найден Станев (Управител на "Бляк Сий Шелс" ООД), Мартин Макалийс, Мери Патриша Макалийс (президент на Ирландия), и най-вдясно – Джон Конканън (директор на JFC Manufacturing).
Бизнес партньори на Бляк Сий Шелс ООД са John Concannon, Hugh Wilhare, Danny McNulty, Noel McGreal, които имат много богат и дългогодишен опит в култивирането на черни миди, реализиращи големи количества продукция на Европейските пазари.
Тайната в успеха на Бляк Сий Шелс ООД е в качеството на използваното оборудване.
JFC е глобална организация, известна в цял свят за своите иновативни, качествени пластмасови изделия, инвестиране в хората R&D, високотехнологични решения и постоянен стремеж към ненадминато качество.
Качество на продукцията
Мястото за култивиране на черни миди е съобразено с предварително направени лабораторни, хидрологични и хидробиологични изследвания на района, както и с хидрологичната характеристика на българското черноморско крайбрежие. Лабораторните изследвания се извършват целогодишно съгласно действащите закони и наредби. Условията за пробовземане и анализ се определят съгласно утвърдената Мониторингова програма. Лабораторните изследвания за наличие на PSP, DSP и други токсини се извършват в акредитирани лаборатории.
Изследванията на качеството и чистота на водата от мястото където се култивират мидите, както и за качеството на самите миди се извършват в акредитирани лаборатории. Лабораторните изследванията са правят съгласно действащите закони и наредби (наредба № 39 от 4.10.2002 г. за ветеринарно-санитарните изисквания при производството и предлагането на пазара на живи двучерупчести мекотели, наредба № 4 от 20.10.2000 г. за качеството на водите за рибовъдство и за развъждане на черупкови организми, наредба № 8/25.11.2001 г. за качеството на крайбрежните морски води) в Република България и европейските изисквания, стандарти и директиви за чистота и качество на продукцията. Лабораторните анализи са доказали чистотата и качеството на мидите и те се предлагат на европейските пазари.
Ежегодните целогодишни изследвания на Института по рибарство и аквакултури – гр. Варна, Института по Океанология, доказват, че в Черно море няма благоприятна среда за развитие на DSP, PSP и други токсини, което доказва, че култивираните черни миди са в хармония със съвременните европейски изисквания и директиви за безпроблемното реализиране на продукцията на европейските пазари.
Фирмата е регистрирана като биологичен производител и предлага на пазара биологично чист продукт, който отговаря на всички изисквания. Контролен орган по процеса на биологичното производство е IMO–Switzerland.